ВАЖНО ЗА СЕДМОКЛАСНИЦИТЕ И ТЕХНИТЕ РОДИТЕЛИ ОТНОСНО ПОДАВАНЕ НА ДОКУМЕНТИ ЗА УЧАСТИЕ В КЛАСИРАНЕТО ЗА ПРИЕМ В VІІІ КЛАС В НЕСПЕЦИАЛИЗИРАНИТЕ УЧИЛИЩА ЗА УЧЕБНАТА 2024/2025 Г. И ЗА ЗАПИСВАНЕ
Съдържание на новината:
Уважаеми седмокласници,
Уважаеми родители,
Резултатите от НВО –VII клас ще бъдат обявени до 02.07.2024 г. Всеки ученик може да провери своите резултати от НВО и от изпита за проверка на способностите, ако е положен такъв, в електронната система: https://infopriem.mon.bg/ с входящ номер и уникален код за достъп, който ще намерите в служебните бележки за допускане до изпитите.
Балообразуване
Максималният брой точки при балообразуването е 500 точки, които са сума от броя на точките, получени на НВО по български език и литература и математика, умножени със съответния коефициент, и оценките на два балообразуващи предмета от свидетелството за основно образование, превърнати в точки, съобразно утвърдения държавен план-прием.
Скала за превръщане на оценките от свидетелството за основно образование в точки:
Отличен 6 – 50 точки
Много добър 5 – 39 точки
Добър 4 – 26 точки
Среден 3 – 15 точки
Когато ученик не се е явил на изпит от националното външно оценяване, защото е бил в болничен престой или е бил под карантина, но в годината на кандидатстване е участвал на областен и/или национален кръг на олимпиадата от календара на МОН по български език и литература и/или по математика, балът му се формира, като вместо резултата от националното външно оценяване се използва по-високият му резултат по съответния учебен предмет от областния или националния кръг на олимпиада, изразен в точки като процент от максималния брой точки. Заявление по образец за използване на резултатите от областен и/или национален кръг от олимпиадата от календара на МОН по български език и литература и/или от областен и/или национален кръг от олимпиадата по математика, проведени в годината на кандидатстване, вместо резултатите от националното външно оценяване, се подава в Регионално управление на образованието – Пловдив преди 05.07.2024 г. с приложени копия на документи от болничното заведение или от регионалната здравна инспекция, доказващи болничния престой или карантина/изолация, като се представят и оригиналите им за сверяване.
Когато в класирането има ученици с равен бал и с броя им се надхвърля броят на местата за прием, те се подреждат в низходящ ред по сбора от резултатите от националното външно оценяване. Ученици с еднакви показатели и след подреждането по този реда се подреждат в низходящ ред по сбора от оценките от балообразуващите учебни предмети, превърнати по скала в точки в съответствие с ДОС за оценяването на резултатите от обучението на учениците. Ученици с еднакви показатели и след това подреждане се подреждат в низходящ ред по средноаритметичната оценка от оценките по учебните предмети, изучавани в VII клас в раздел А на учебния план – български език и литература, чужд език, математика, история и цивилизации, география и икономика, биология и здравно образование, физика и астрономия и химия и опазване на околната среда, от свидетелството за основно образование, превърнати по скала в точки в съответствие с ДОС за оценяването на резултатите от обучението на учениците.
Допълнителни дати за изпити
Съгласно чл. 94а от Наредба №10/01.09.2016 г. на министъра на образованието и науката за организация на дейностите в училищното образование на допълнително определена от министъра на образованието и науката дата за провеждане на изпит от националното външно оценяване по учебните предмети български език и литература и/или математика и/или на изпит за проверка на способностите имат право да се явят учениците, които не са се явили на съответния изпит:
- Защото в деня на изпита са били в болничен престой, под задължителна изолация или задължителна карантина.
- Поради смъртен случай на член от семейството му, настъпил до един месец преди изпита.
За явяване на изпит на допълнително определена дата родителите/настойниците на ученика подават заявление до началника на регионалното управление на образованието, към което прилагат копия на документите от болничното заведение, доказващи болничния престой, от регионалната здравна инспекция – за наложената изолация, съответно карантина, или копие на препис-извлечение от акта за смърт. Заявлението се подава до седем работни дни след редовната дата за провеждане на съответния изпит.
След определяне на допълнителна дата за съответния изпит министърът на образованието и науката със заповед определя график на дейностите по приемане на учениците.
Изпитите за националното външно оценяване и за проверка на способностите на допълнително определената дата се организират и провеждат при условията и по реда на Наредба№ 11/01.09.2016 г. на министъра на образованието и науката за оценяване на резултатите от обучението на учениците.
Кандидатстване
В класирането имат право да участват всички ученици, успешно завършили основно образование в годината на кандидатстване, включително учениците, които не са се явили на НВО по БЕЛ и математика, като резултатът от НВО по БЕЛ и математика при балообразуването се приема за 0 точки. В класирането имат право да участват и лица, завършили основно образование, които не са по-възрастни от 17 години, навършвани в годината на кандидитстване.
За паралелките с профил „Музика“ може да се кандидатства само с успешно положен изпит за проверка на способностите по музика или със служебна бележка с резултатите от изпита за прием в училища към Министерство на културата!
За участие в класирането могат да кандидатстват и ученици от училища на чужди държави, които в годината на кандидатстване успешно са завършили клас, съответстващ на VII клас в България, който е признат по съответния ред от експертната комисия към РУО.
Подаването на заявление за участие в първо класиране за приемане в VІІІ клас в неспециализираните училища по държавен план-прием за учебната 2024/2025 г. се осъществява в периода от 08 юли 2024 г. до 10 юли 2024 г.
След излизане на резултатите от първи етап на класиране (в срок до 12.07.2024 г. вкл.), ако ученик е класиран на първо желание има две възможности: да се запише или да се откаже, т.е. да не се запише.
Ученик, класиран на второ или последващо свое желание има три възможности: да се запише, да подаде заявление за участие във второ класиране или да не се запише.
Заявлението за участие във втори етап на класиране се подава в периода 15-17 юли 2024 г. в училището, в което ученикът е класиран на първи етап. Не подават заявление тези ученици, които не са класирани никъде – те участват автоматично във втори етап.
Ако подаде заявление за участие във втори етап на класиране, ученикът може да се класира на по-предно свое желание или на мястото си от първия етап на класиране. Желания не се пренареждат.
Класираните ученици се записват в училището или губят мястото, на което са класирани. Нямат избор между мястото от първи етап и мястото от втори етап. В този смисъл мястото не се „пази“, но е гарантирано, че ученикът не може да бъде класиран на последващо желание.
Подаването на заявление за участие в трето класиране е от 26 юли 2024 г. до 29 юли 2024 г.
Подаването на заявление за участие в четвърто класиране е от 05 август до 06 август 2024 г.
За първи етап на класиране учениците могат да кандидатстват за приемане в неограничен брой училища, едновременно в повече от една област.
В заявлението за участие в първи/трети/четвърти етап на класиране желанията трябва да са подредени (на първо място, на второ място, на трето място, …) приоритетно, като на първо място се посочи най-желаното училище със съответния профил или специалност от професия. За да се избегне вероятността ученикът да остане извън класирането, се препоръчва да впише в заявлението възможно най-голям брой желания! Важно е да се впишат и такива, които са съизмерими с бала на ученика, за да има шанс да бъде класиран. Ако бъдат вписани само паралелки, които традиционно са с много висок бал, има голяма вероятност ученикът да не бъде класиран поради недостатъчен бал.
Обръщаме внимание, че минималният и максималният бал на всяка паралелка не е постоянна величина. Тези показатели се формират от бала на учениците, класирани в дадената паралелка към даден етап в дадена кампания. Баловете от минали години може да са ориентир, но няма гаранция, че ще бъдат същите и тази година.
Начин за подаване на заявление за първи/трети/четвърти етап на класиране
Всеки ученик може да избере само един от двата начина за подаване на заявление: онлайн кандидатстване или чрез подаване на заявление в едно от определените училища-центрове за приемане на документи. Подробна информация относно начина на онлайн кандидатсване може да намерите на в раздел „Помощ“ в Единната информационна система за изпити и прием https://infopriem.mon.bg/.
При онлайн подаване на заявление, следва да се има предвид следното:
– входът в електронната система за кандидатстване се осъществява на: https://infopriem.mon.bg/ с входящ номер и уникален за всеки ученик код за достъп, които ще намери в служебната бележка за допускане до изпитите;
– за всяка област /ако ученикът желае да кандидатства за прием в училища на територията на други области/ се регистрира и попълва отделно заявление;
– въведените желания са видими в профила на всеки ученик.
Ако ученикът не желае да кандидатства онлайн, заявление по образец може да получи, попълни и подаде в един от центрове за подаване на заявления, които ще бъдат обявени на електронната страница на Регионално управление на образованието – Пловдив, до 17.06.2024 г.
Класиране
Класирането на учениците се осъществява централизирано в зависимост от формирания бал за съответното училище и профила/специалността от професия, като балообразуването е налично в публикуваното в раздел „Прием“, „Текущи съобщения“ приложение към заповед за утвърждаване на държавния план-прием в VIII клас по профили и професии в профилираните и професионалните гимназии, в средните и обединените училища в област Пловдив за учебната 2024/2025 г.
Списъците с приетите ученици на І етап на класиране ще бъдат обявени до 12 юли 2024 г.
Учениците, които не са класирани на І етап участват във ІІ етап на класиране автоматично. Класираните на І етап ученици се записват в училището, в което са класирани в работните дни от 15 юли 2024 г. до 17 юли 2024 г., като подават следните документи:
– заявление до директора;
– оригинал на свидетелство за основно образование или на удостоверението за признато основно образование – за учениците от училища на чужди държави;
– оригинал на медицинско свидетелство, издадено от общопрактикуващия лекар на ученика (за кандидатстващите по специалност от професия).
Учениците, които са класирани по второ или следващо желание, могат да участват във ІІ етап на класиране, като подават заявление по образец в училището, в което са класирани на І етап, от 15 юли 2024 г. до 17юли 2024 г. Участниците във ІІ етап на класиране запазват мястото си от І класиране само ако не бъдат класирани на по-предно свое желание.
Списъците с приетите ученици на ІІ етап на класиране ще бъдат обявени до 19 юли 2024 г., като записването е от 22 юли 2024 г. до 24 юли 2024 г. в училището, в което са приети.
На 25 юли 2024 г. ще бъдат обявени свободните места за ІІІ етап на класиране. За участие в ІІІ етап на класиране заявление се подава на 26 юли и 29 юли 2024 г. само за обявените свободни места! В него имат право да участват ученици, завършили успешно основно образование, които не са кандидатствали до момента или които не са записани в нито едно училище в страната на места от държавния план-прием.
Списъците с приетите ученици на ІІІ етап на класиране ще бъдат обявени до 30 юли 2024 г., а записването на приетите ученици ще се осъществи на 31 юли 2024 г. и на 01 август 2024 г. в училището, в което са приети.
Незаетите места за ІV етап на класиране ще бъдат обявени на сайта на РУО – Пловдив до 02 август 2024 г.
За участие в ІV етап на класиране заявление се подава на 05 август 2024 г. и 06 август 2024 г. само за обявените свободни места! В него имат право да участват ученици, завършили успешно основно образование, които не са кандидатствали до момента или които не са записани в нито едно училище в страната на места от държавния план-прием.
Списъците с приетите ученици на ІV етап на класиране ще бъдат обявени до 07 август 2024 г., а записването на класираните ученици ще се осъществи от 08 август 2024 г. до 09 август 2024 г. в училището, в което са приети.
Незаетите места след ІV етап на класиране ще бъдат обявени на сайта на РУО – Пловдив до 12 август 2024 г., а попълването им ще се осъществи до 11 септември 2024г. по ред, определен от директора на съответното училище, при спазване на изискването за класиране на учениците в зависимост от формирания бал.
Над утвърдения план-прием може да се приемат:
– близнаци в паралелката, в която един от тях е приет и записан по реда и условията за приемане на ученици в VIII клас;
– ученик с двама починали родители при заявено от него желание.
Заявление по образец с приложени документи за записване над утвърдения план-прием в посочените горе случаи се подава до началника на РУО – Пловдив в Центъра за административно обслужване /стая 22/ на РУО – Пловдив, гр. Пловдив, ул. „Цариброд“ №1.
Към заявлението за записване на близнаци, когато един от тях е приет по реда и условията за приемане на ученици в VIII клас се прилагат следните документи: документ от училището, удостоверяващ записването на единия от близнаците, копия на актовете за раждане – 2 бр., копие на свидетелство за основно образование на неприетия близнак, копие на медицинско свидетелство на неприетия близнак (при кандидатстване за специалност от професия).
Актуална информация във връзка с дейностите по приемане на ученици след основно образование в VIII клас на места по държавен план-прием ще се публикува на електронната страница на Регионално управление на образованието-Пловдив в раздел „Прием“, „Текущи съобщения“.
Важно за седмокласниците и техните родители относно явяването на национално външно оценяване и на изпит за проверка на способностите по музика и участие в държавния прием в VIII клас в неспециализираните училища за учебната 2021/2022 г.
Съдържание на новината:
Уважаеми седмокласници,
Уважаеми родители,
- Седмокласниците не подават заявления за полагане на НВО по БЕЛ и по математика. Такса не се заплаща.
- Заявление се подава само за полагане на изпит по чужд език /срокът бе от 15.02.2021 г. до 19.02.2021 г./ и на изпит за проверка на способностите по музика за прием в VІІІ клас по профил „Музика“ в СУ „Любен Каравелов“, гр. Пловдив от 27.05.2021 г. до 28.05.2021 г. в училището, в което се обучава седмокласникът. Такса за явяване на изпит за проверка на способностите не се заплаща.
- Изпитите за проверка на способностите не се отнасят за приемането в държавните училища към Министерство на културата, които организират приема си самостоятелно.
- Продължителността на частите по учебни предмети е, както следва:
Учебни предмети | Времетраене в минути на част 1 | Допълнително време за учениците със СОП | Времетраене в минути на част 2 | Допълнително време за учениците със СОП |
БЕЛ | 60 |
+ до 30 минути |
90 |
+ до 50 минути |
Математика | 60 | 90 | ||
Чужд език | 60 | – | – |
- Продължителността на НВО по БЕЛ, математика за ученици със специални образователни потребности, които работят в индивидуални зали с консултант, се удължава до 30 минути спрямо продължителността на част 1 и до 50 минути спрямо продължителността на част 2.
Ученикът в VІІ клас:
Преди започване на националното външно оценяване:
- се явява на НВО по български език и литература на 16.06.2021 г., по математика на 18.06.2021 г. в училището, в което се обучава.
- се явява на НВО по чужд език /английски език/, ако е подал заявление, в училище център, което ще бъде посочено в служебната бележка за допускане.
- явява се в сградата на училището не по-късно от 8,30 часа с документ за самоличност /ученическа лична ларта/ученическа лична карта/ученическа книжка/задграничен паспорт.
- заема персонално определеното му в изпитната зала място не по-късно от 8,45 часа.
- ползва за изпита черен цвят химикалка, молив и гума, а по математика – и линия, пергел, триъгълник; ако е ученик с нарушено зрение – технически средства за уголемяване на шрифта, оптични средства.
- не ползва коректори, калкулатори, справочници и мобилна комуникационна техника.
- изключва изцяло всички технически средства за комуникация и ги предава на квестор, който ги поставя на видно място.
- Изслушва инструктажа, съдържащ и изискванията за анонимност на изпитната работа, и се подписва в квесторския протокол от лявата страна на името си.
Непосредствено преди началото на изпита:
- Получава от квестор изпитен комплект и помощни материали. Изпитният комплект съдържа лист с указания за работа и прикрепена към него идентификационна бланка, лист/листове за отговори и/или свитък за белова. Помощните материали по БЕЛ и по математика съдържат индивидуален плик за изпитната работа, плик за част 1, малко пликче за идентификационната бланка. Помощните материали по чужд език съдържат индивидуален плик за изпитната работа и малко пликче за идентификационната бланка.
- Запознава се с указанията за работа с изпитния материал.
- На работното си място попълва с печатни букви идентификационната си бланка, подписва я, без да я отделя от листа с указания за работа.
По време на националното външно оценяване:
- Получава от квестор изпитния материал /в т.ч. и математическите формули за НВО по математика/ последователно за всяка отделна част.
- След приключване на определеното време за работа по част 1 откъсва и поставя в плик листа за отговори, след което го запечатва и го поставя на масата до себе си.
- Изпълнява точно инструкциите, които чува от квестора или от записа на аудионосителя за преразказа в част 2 от изпита по български език и литература или при компонента „Слушане с разбиране“ от изпита по чужд език.
- След като е изслушал един път записа от аудионосителя на изпита по БЕЛ, получава размножения преразказ за самостоятелно запознаване с текста в продължение на 15 минути, след което връща текста с преразказа на квестора. /времето за самостоятелно запознаване с текста за преразказа се включва във времето за работа по част 2/
- По време на изслушването на текста и на самостоятелното запознаване няма право да си води бележки.
- След приключване на определеното време за работа по част 2 поставя свитъка за белова и листовете с надпис „чернова“ по БЕЛ и по математика направо в индивидуалния плик за изпитната работа, без да го запечатва.
- След приключване на определеното време за работа на НВО по чужд език поставя листа за отговори и листа за белова в индивидуалния плик, без да го запечатва.
- Може да работи върху изпитните материали, но отбелязва верните отговори САМО в изпитния комплект – лист за отговори и/или в свитъка за белова. Внимание! Изпитният материал /в т.ч. формулите по математика/и листовете за чернова не се поставят в индивидуалния плик и няма да бъдат проверявани!
- Може да използва предоставените математически формули по време на работа и по двете части на НВО по математика, които се предоставят от квесторите заедно с изпитния материал в началото на част1.
- Няма право да се връща и да работи върху листа за отговори или свитъка за белова на приключила вече част.
- Като използва българската азбука (кирилица), записва четливо отговорите на български език с изключение на чуждите езици, както и на специфичната терминология и на означенията по математика.
- Не шуми и не извършва действия, които нарушават нормалното протичане на изпита.
- При необходимост получава допълнителни листове за чернова, като това се отбелязва от квесторите в протокола.
- Не напуска изпитната зала преди приключване на работата върху съответната част, ако тя е с продължителност до 60 минути. В случаите, когато частта е с продължителност 90 минути, излизането от изпитната зала е възможно след изтичане на първите 60 минути от работата върху съответната част.
- Може да напусне залата и сградата не по-рано от първите 60 минути на част 1, както и по всяко време след това, в случай че е приключил окончателно и е предал надлежно запечатана изпитната си работа.
- Отстранява се от НВО и напуска сградата на училището ученик, който:
- преписва от хартиен носител;
- преписва от данни, съдържащи се в технически устройства (мобилни телефони, калкулатори, таблети и др.);
- преписва от работата на друг ученик;
- използва мобилен телефон или друго техническо средство за комуникация;
- изнася извън залата изпитни материали или информация за съдържанието им.
- Изпитната работа на отстранения ученик не се оценява.
- Не нарушава анонимността на изпитната работа, не поставя знаци, не записва име или имена (с изключение на онези, които са част от изпитния материал и може или трябва да бъдат отбелязани в свитъка за белова). Не се оценява изпитна работа, за която е установено нарушаване на изискванията за анонимност.
- В случай че ученикът напусне сградата, не се допуска обратно в нея до края на изпитния ден.
След приключване на работата:
- Когато ученикът приключи работата си, дава знак на квестора с вдигане на ръка и изчаква търпеливо и без да шуми неговото идване, за да предаде работата си. Предава изпитната си работа, без да напуска работното място, като под прякото наблюдение на квестора:
- предоставя на квестора за проверка и за подпис попълнената идентификационна бланка;
- отделя внимателно идентификационна бланка от листа с указанията за работа;
- поставя идентификационна бланка в малкия плик и го залепва;
- поставя в индивидуалния плик за изпитната работа малкия плик с идентификационната бланка, запечатаният вече плик с част 1 и свитъка за белова, след което залепва индивидуалния плик; в плика с индивидуалната изпитна работа следва са поставени и частите от изпитния комплект (листа за отговори и/или свитъкът за белова), върху които не е работил;
- предава на квестора извън залепения плик с индивидуалната изпитна работа изпитните материали, листовете за чернова, листа с указания за работа, а на изпита по математика – и математическите формули.
- Подписва се в протокола и незабавно напуска залата и сградата.
Резултатите от НВО ще бъдат обявени до 28.06.2021 г., всеки ученик може да провери своите резултати от НВО, както и от изпита за проверка на способностите, ако е положен такъв, в електронната система на: https://priem.mon.bg с входящ номер и уникален код за достъп, който ще намерите в служебните бележки за допускане до изпитите.
Подаването на заявление за участие в първо класиране за приемане в VІІІ клас в неспециализираните училища по държавен план-прием за учебната 2021/2022 г. се осъществява в периода от 05 юли 2021 г. до 07 юли 2021 г.
В класирането имат право да участват всички ученици, успешно завършили VІІ клас, включително учениците, които не са се явили на НВО по БЕЛ и математика, като резултатът от НВО по БЕЛ и математика при балообразуването се приема за 0 точки. За паралелките с профил „Музика“ може да се кандидатства само с успешно положен изпит за проверка на способностите по музика.
Изпитът за проверка на способностите по музика се полага в СУ “Любен Каравелов” – Пловдив на 22.06.2021 г.
С цел да се подпомогне избора на професия и училище от седмокласника, РУО – Пловдив Ви предоставя линк за достъп до виртуалната панорама на професионалното образование и обучение и кариерно ориентиране, актуализирана за учебната 2021/2022 г.: https://sites.google.com/view/profesiiplovdiv/
Приложение към заповед за утвърждаване на държавния план-прием в VIII клас по профили и професии в профилираните и професионалните гимназии, в средните и обединените училища в област Пловдив за учебната 2021/2022 г. е публикувано в раздел „Прием“, „Текущи съобщения“.
Подробна информация относно реда за подаване на документи за участие в класиранията за държавен прием в 8 клас в неспециализираните училища за учебната 2021/2022 година ще публикуваме допълнително.
Изпитите от Национално външно оценяване по български език и литература, математика, чужд език и за проверка на способностите по музика ще бъдат проведени при спазване на действащите към момента на изпитите противоепидемични мерки.
Действащи към 20.05.2021 г. допълнителни изисквания в условия на извънредна епидемична обстановка:
Ученикът:
- Допуска се да влезе в сградата на училището със защитна маска на лицето или с предпазен шлем, без струпване на входа и при спазване на физическа дистанция от 1.5 м. Последователно преминава през мерене на температура и дезинфекция на ръцете.
- Носи със себе си защитни ръкавици по желание и прозрачен плик, в който да постави личните си вещи.
- Влиза в изпитната зала със защитна маска или предпазен шлем, а по желание – и с ръкавици.
- Може да носи и лични средства за дезинфекция.
- Подписва се в квесторския протокол от лявата страна на името си в потвърждение на това, че е инструктиран, в т.ч. че е запознат с правилата за спазване на противоепидемичните мерки.
- Изключва изцяло и поставя всички средства за комуникация/електронни устройства в предоставения му от квестор прозрачен плик с името му и го оставя на обобсобено за целта място в изпитната зала.
- Всеки ученик поставя в собствен прозрачен плик личните си вещи /дреха, чанта/, който поставя на свободно място до себе си.